ساندویچ پانل چیست ؟ | کاربرد ساندویچ پانل در صنعت

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی محسوب میشود که امروزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. این نوع مصالح به دلیل ظاهر ساندویچ مانند خود به ساندویچ پنل معروف میباشند و از دو لایه ورق و یک لایه وسطی که هسته محسوب میشود تشکیل شده اند. لایه رویه و زیره این مصالح از جنس ورق های گالوانیزه, آلوزینک, آلومینیوم, پی وی سی, مس و یا استنلس استیل ساخته شده است و لایه وسطی از جنس پشم سنگ, پلی یورتان و یا پلی استایرن میباشد .

 

 

از ساندویچ پانل می توان در ساخت انواع صنایع سرمایشی و سردخانه ها، دفاتری که به صورت کارگاهی هستند ، سرویس های بهداشتی و همین طور درمانگاه های صحرایی ، تعمیرگاه های سیار بین جاده ای، و نمازخانه های سر راهی استفاده کرد و علاوه بر این ، در انواع محیط های آموزشی ، برای ساخت دکه های مربوط به پست های نگهبانی ، در کلیه ویلا های یک یا دو طبقه – برای ساخت واحد های امداد و نجات در مواقع بحرانی ، برای تولید انواع سوله ، کانکس ها ، و به علاوه برای پوشش دیوار و سقف سالن های تولید از آن بهره جست .

 

 

انواع ساندویچ پانل

 

البته ناگفته نماند که بهره گیری از ساندویچ پانل کاربرد های بسیار زیاد دیگری هم دارد که اگر بخواهیم در اینجا آن ها را نام ببریم بحث به درازا خواهد کشید و از حوصله مخاطب هم خارج است. در ادامه به توضیحات بیش تری در مورد انواع این محصول می پردازیم. تنوع ساندویچ پانل ها بالاست و هر کدام اسم به خصوص خودشان را دارند، برای مثال پلی یورتان ، سقفی ، دیواری ، و سردخانه ای از انواع آن می باشد .

 

 

علاوه بر این، ورق استفاده شده در ساخت این محصول ممکن است ورق گالوانیزه ، ورق دو رو فویل ، ورق آلومینیوم ، یک رو فویل آلوزینگ و یا یا یک رو ورق باشد که گوناگونی این پانل ها به مشتری این اجازه را می دهد که متناسب با نیاز خود خرید کند. همچنین این نکته باید در نظر گرفته شود که ورق تاثیر عمده ای در بحث کیفیت و طول دوام و مدت عمر ساندویچ پانل دارد .

 

 

ویژگی های ساندویچ پانل سقفی

 

ضخامت ساندویچ پانل سقفی بین ۴ تا ٢٠ سانتی متر است که با بهره گیری از بهترین مواد اولیه، تکنولوژی پیشرفته و با دانش پرسنل متخصص، تولید می شود. این نوع در برابر رشد قارچ ها و گیاهان مقاومت خوبی دارد و چون بی بود است امکان زندگی حشرات را در داخل فوم فراهم نمی کند.

 

به علاوه، این نوع پانل از بهترین نوع پوشش به کار گرفته شده برای سقف مجتمع های صنعتی به شمار می آید. علاوه بر این، ضریب هدایت حرارتی این نوع پانل بسیار پایین بوده و از بهترین عایق های صنعتی به منظوری پوشش سقف شناخته شده است. به طور کلی عرض سقفی در حدود ۱/۰۸ متر است و از نظر زیبایی و کارایی خریداران را راضی نگه می دارد .

 

 

ساندویچ پانل دیواری 

 

همان طور که از نام این محصول پیداست، ساندویچ پانل دیواری به منظور پوشش دیوار استفاده می شود و بهترین نوع فوم قابل استفاده در ساندویچ پانل دیواری نیز فوم پلی اورتان می باشد. همچنین ساندویچ پانل دیواری دارای عرضی معادل ۱/۱۴ متر می باشد که کار طراحی فضا های مختلف را ساده تر می کند. ضخامت این محصول نیز بین ۴ تا ۲۰ سانتی متر می باشد .